Spotkania warsztatowe dla nauczycieli i uczniów szkół średnich

W listopadzie i grudniu bieżącego roku rozpoczęliśmy spotkania z nauczycielami i uczniami szkół średnich. Celem warsztatów geoinformatycznych jest przybliżenie uczniom współczesnych technologii pozyskiwania i udostępniania informacji geograficznej, a w efekcie zainteresowanie kierunkiem studiów Geoinformatyka na Wydziale Geodezji i Kartografii PW.

Podstawowa forma warsztatów to 2-godzinne spotkanie składające się z prezentacji wprowadzającej pt. "Geoinformatyka na co dzień" oraz części praktycznej, w ramach której uczniowie mają do wykonania kilka prostych zadań w środowisku webGIS. Zapoznanie się ze środowiskiem aplikacyjnym systemów informacji geograficznej rozpoczyna się od wyszukiwania zbiorów danych geograficznych, a następnie realizowane są kolejne zadania: pozyskiwanie danych przestrzennych, ich klasyfikowanie i symbolizacja, aż po udostępnianie zredagowanych map. Wykorzystujemy darmowe narzędzia ArcGIS Online, dostępne poprzez dowolną przeglądarkę internetową, dzięki którym zadania warsztatowe można w dowolnym zakresie zmodyfikować i przeprowadzić w ramach zajęć z geografii lub informatyki w szkole.

16 listopada gościliśmy w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej pierwszą grupę 30 licealistów wraz z nauczycielkami z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, która po warsztatach zwiedziła także Aulę w Gmachu Głównym i Muzeum Politechniki Warszawskiej. Relacja z wycieczki szkolnej dostępna na stronie liceum. Z kolei 15 grudnia zainaugurowane zostały warsztaty w formie zdalnej, w których uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkół Agro-Technicznych im. W. Witosa w Ropczycach.

Kolejne spotkania w styczniu 2023 r.